Zabezpieczenie ładunku do transportu. Jak uniknąć błędów?
Odpowiednie zabezpieczenie towaru podczas transportu jest niezwykle istotnym elementem procesu wysyłki, jeśli zależy nam, aby produkty dotarły do miejsca docelowego w nienaruszonym stanie. Niestety coraz częściej słyszy się o tym, że dochodzi do licznych błędów, które zagrażają zdrowiu i życiu przewoźnika, a także innych uczestników ruchu. Często pojawiające się komunikaty Inspekcji Transportu Drogowego czy policji, o przeładowanych i źle zabezpieczonych naczepach, sprawiają, że dostawcy powinni zwrócić jeszcze większą uwagę na precyzję pakowania towarów. W związku z powyższym dziś przedstawimy najczęściej popełniane błędy podczas zabezpieczania ładunków.
Błędy popełniane podczas zabezpieczania ładunku do transportu
Zabezpieczenie ładunku do transportu jest kluczowe dla ochrony towaru podczas wysyłki, ale także zapewnienia bezpieczeństwa przewoźnika. Oto najczęściej popełniane błędy:
-
Nieprawidłowe zapakowanie towaru
Nieprawidłowo zapakowany towar może prowadzić do uszkodzeń podczas transportu. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że towar jest zapakowany zgodnie z zaleceniami producenta i/lub przewoźnika. Do wyboru mamy np. drewniane skrzynie transportowe, czy też mniej wytrzymałe pudełka kartonowe. Wybór odpowiedniego opakowania ma wpływ na bezpieczeństwo towaru i to, że dotrze on w należytym stanie do odbiorcy.
-
Zastosowanie materiałów zabezpieczających
Każdy rodzaj ładunku wymaga zastosowania odpowiednich materiałów zabezpieczających. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o rodzaj taśmy, która zabezpiecza towar przed przemieszczaniem się. Ważne jest również właściwie owijanie palet, czy też zastosowanie odpowiedniej ilości wypełnienia. Nierzadko również zdarza się, że przewoźnicy w niewłaściwy sposób stosują kołki i klipsy, często stosowane do mocowania taśmy lub innych materiałów zabezpieczających.
-
Nieprawidłowe rozmieszczenie ładunku
Nieprawidłowe rozmieszczenie ładunku na pojazdach lub paletach może prowadzić do przemieszczania się ładunku podczas transportu. Dodatkowo przeciążenie osi może prowadzić do uszkodzenia pojazdu, co będzie z kolei generować dodatkowe koszty, których w prosty sposób można uniknąć. Ważne jest więc także, aby nie przekraczać dopuszczalnego ciężaru ładunku.
-
Niewłaściwe mocowanie ładunku
Niewłaściwe mocowanie ładunku, bądź też jego brak, to kolejny często popełniany błąd, o którym zapominają przewoźnicy. Dokładanie należytej staranności, aby zabezpieczyć towar to gwarancja bezpieczeństwa. Dodatkowo należy pamiętać, że różne rodzaje ładunków wymagają różnych metod mocowania, np. tkaniny mogą wymagać delikatniejszego mocowania, aniżeli materiały metalowe.
-
Nieodpowiednie przewożenie towarów wymagających kontrolowanej temperatury
Przewożenie towarów wymagających kontrolowanej temperatury wymaga wprowadzenia odpowiednich środków ostrożności, takich jak specjalne opakowania i oznaczenia. Dotyczy to m.in. zamrożonych artykułów żywnościowych, leków i innych wyrobów farmaceutycznych. Błędy w tym zakresie wynikają przede wszystkim z niezastosowania się do wymogów określonych przez nadzorcę i prowadzi do zmiany temperatury przewidzianej dla danej przesyłki. Tak więc ważne jest także, aby przeszkolić pracowników i kierowców w zakresie zabezpieczenia ładunku.
-
Brak właściwego dozoru
Brak dokładnej inspekcji ładunku przed transportem może prowadzić do pominięcia uszkodzeń, które mogą prowadzić do problemów podczas transportu. Dlatego ważne jest, aby dokładnie sprawdzać stan ładunku przed transportem. Ważne jest również, aby odpowiednio zaplanować trasę, która uwzględnia w rozkładzie jazdy przewoźnika strzeżone miejsca postoju. Na bezpieczeństwo przewożonych ładunków wpływa wiele czynników, dlatego ważne jest, by stosować się do ogólnie przyjętych zasad, aby uniknąć szkód transportowych