Dodatkowe zabezpieczenia stosowane w pakowaniu eksportowym
Zastanawiasz się, w jaki sposób jeszcze lepiej zabezpieczyć wysyłany towar? Jakie materiały najczęściej stosuje się w przypadku ładunków ponadnormatywnych, newralgicznych lub czułych na uszkodzenia? Przykrycie towaru zwykłą plandeką w większości przypadków okazuje się niewystarczające i chroni go jedynie prowizorycznie. Rynek oferuje dziś szereg rozwiązań, służących izolacji opakowań transportowych od potencjalnie szkodliwych czynników zewnętrznych. Poniżej prezentujemy kilka praktycznych pomysłów.
Rodzaje popularnych folii
Warstwa odpowiednio dobranej folii, izolującej ładunek od czynników zewnętrznych, gwarantuje bezpieczeństwo produktów wrażliwych na wilgoć i warunki atmosferyczne. Do najczęściej stosowanych należą:
• Folia termokurczliwa- pod wpływem temperatury kurczy się i ciasno przywiera do przedmiotu, chroniąc go przed uszkodzeniem. Tworzy szczelną barierę przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Najlepiej sprawdza się w przypadku produktów o ponadgabarytowych i nieregularnych kształtach
• Folia antykorozyjna VCI- wzbogacona lotnym inhibitorem korozji, który stopniowo uwalnia się po szczelnym zamknięciu opakowania, wypełnia przestrzeń między ładunkiem a folią. Niezawodnie zabezpiecza metale przed korozją. Najczęściej stosowana w transporcie wszelkich produktów metalowych, maszyn i komponentów przemysłowych oraz elektroniki.
• Folia barierowa- szczególnie polecana do pakowania wysyłek przewożonych frachtem morskim. Używana do próżniowego pakowania produktów wrażliwych na wilgoć. Dzięki swoim właściwościom łatwo zgrzewa się, tworząc hermetyczne opakowanie. Jeszcze lepiej spełnia swoją funkcję wyposażona w dodatkowe czujniki wilgoci, sygnalizujące ewentualne rozszczelnienie się próżni i narażenie zawartości ładunku na wilgoć
Zabezpieczenia mechaniczne
Oprócz wyżej wymienionych rodzajów folii, niezwykle ważnym elementem wpływającym na zabezpieczenia ładunku są czujniki przechyłu i wstrząsu,montowane na opakowaniach i sygnalizujące niebezpieczną zmianę pozycji lub oddziaływanie niepożądanej siły, która może uszkodzić towar.
Oczywiste jest, że podstawowym czynnikiem decydującym o stabilizacji ładunku jest optymalne dostosowanie gabarytów opakowań do wymiarów produktów. Do unieruchomienia pakowanych ładunków stosuje się m.in., maty piankowe lub gumowe, a także elementy konstrukcji stalowych.
Gdy tradycyjne opakowania drewniane to za mało…
Palety nietypowe i opakowania specjalne to rozwiązania, bez których trudno obejść się, wysyłając towary o specyficznej budowie czy właściwościach. Odpowiednia konstrukcja opakowania transportowego oraz dodatkowe zabezpieczenia, zapewnią przesłanym towarom bezpieczeństwo, a dostawcy pewność, że ładunek dotrze do adresata bez uszczerbku na jego jakości.