Porty morskie w Polsce
Decydując się na transport morski i weryfikując informacje, które dotyczą portów w Polsce, szybko zorientujemy się, że główny udział w rynku mają największe porty takie jak: Gdańsk, Gdynia, czy Szczecin- Świnoujście. Mają one największy wpływ na rozwój gospodarki i krajowej spedycji morskiej. Ostatnie lata możemy zdecydowanie zaliczyć do udanych, jeśli chodzi o działanie i rozwój największych portowych liderów w Polsce, osiągających rekordowe sukcesy w obsłudze towarów. W samym Gdańsku wyniki przeładunkowe za 2023 rok wzrosły o 12,7 mln ton, tj. 19 proc., w stosunku do roku 2022. Czym charakteryzuje się dany port? Zapraszamy do krótkiej charakterystyki.
• Port Gdańsk
Port Gdańsk położony na Martwej Wiśle nad Zatoką Gdańską jest największym z portów Morza Bałtyckiego. Jego powierzchnia obejmuje 3248 ha lądu, a łączna długość nabrzeży wynosi 23 700 m. Port, co roku bije rekordy przeładunkowe. To jedyny port umożliwiający bezpośrednie połączenia z Chinami, co podnosi jego rangę w Europie. Największą część obsługi ładunków stanowią tutaj paliwa płynne. Port zewnętrzny tworzą pirsy: paliwowy, węglowy, LPG oraz terminal kontenerowy DCT (Deepwater Container Terminal). Część wewnętrzna to terminal kontenerowy, terminal promowo-pasażerski i ro-ro (typ statku towarowego, przystosowany do przewożenia pojazdów i ładunków tocznych). Obsługuje także przeładunki owoców cytrusowych, siarki, a także nawozów. Warto wspomnieć, że w 2020 roku znalazł się w pierwszej dwudziestce portów europejskich, wyprzedzając m.in. port w Genui i Dunkierce.
• Port Szczecin-Świnoujście
To jeden z największych zespołów portowych na Bałtyku. Port Świnoujście to największy terminal promowy, pod względem zawinięć promów i wielkości ruchu pasażerskiego oraz towarowego. Port Szczecin charakteryzuje uniwersalność, ponieważ obsługuje zarówno ładunki masowe, jak i drobnicowe. Znajduje się nad Zatoką Pomorską, na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Port Szczecin łączy się z Portem Świnoujście, będąc największym kompleksem portowym w regionie. Głównym źródłem obrotów są tam wyroby hutnicze, ładunki ponadgabarytowe, papier, celuloza i bloki granitowe.
• Port Gdynia
To trzeci, jeśli chodzi o wielkość port morski w Polsce. Należy do uniwersalnych portów. Największe obroty generują tam przeładunki drobnicowe, kontenerowe i ro-ro. Czynniki, które dodatkowo często wpływają na wybór tego portu przez inwestorów, jest jego położenie – stanowi ważny element Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, a także połączenie Gdyni ze Szwecją, które umożliwia Autostrada Morska. Z terminali i nowoczesnej infrastruktury Portu Gdynia korzystają dziś najwięksi operatorzy żeglugowi na świecie.
Po podjęciu decyzji o dostarczeniu swoich towarów drogą morską, warto zadbać również o odpowiednie zabezpieczenie towaru podczas transportu morskiego. Najważniejszy w przypadku ochrony ładunku dostarczanego drogą morską jest proces sztauowania kontenerów, o którym szerzej pisaliśmy wcześniej.