FCL czy LCL?
Jak już wielokrotnie opisywaliśmy, fracht morski to obecnie najpopularniejsza forma wysyłki towarów w najdalsze zakątki świata. Mimo że wspomniany rodzaj transportu nie jest najszybszym sposobem dostarczenia przesyłek w porównaniu np. do transportu lotniczego, to generuje stosunkowo niskie koszty i zapewnia maksymalną ładowność. W tego typu wysyłce możemy wyróżnić dwa rodzaje, czyli FCL oraz LCL. Co dokładnie oznaczają?
Fracht FCL
To skrót od Full Container Load, na który najczęściej decydują się firmy, przewożące towary wielkogabarytowe lub te zajmujące się sprzedażą hurtową i dostarczające wiele ładunków jednocześnie. Metoda FCL polega na zarezerwowaniu i wynajęciu całej przestrzeni kontenerowej statku, co wiąże się ze znacznym podniesieniem kosztów transportu, ale tym samym gwarantuje wyłączność.
Fracht LCL
Less Container Load oznacza transport drobnicowy. Jak sama nazwa wskazuje, idealnie nadaje się w przypadku firm, które wysyłają mniejsze ładunki z dużą częstotliwością. Ta metoda pozwala podzielić koszty między innymi przedsiębiorcami, którzy są w podobnej sytuacji i nie opłaca im się rezerwować całej powierzchni statku. Zatem jeśli szybkość realizacji przesyłki nie jest priorytetem, a zależy nam na ekonomicznym i bezpiecznym rozwiązaniu transportowym w zakresie wysyłki towarów- LCL jest świetną opcją.
Bezpieczeństwo transportu to podstawa
Niezależnie czy zdecydujemy się na fracht FCL, czy LCL, należy pamiętać, że w przypadku spedycji morskiej należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo transportowanych towarów narażonych na długą podróż i zmienne warunki atmosferyczne.
Przypomnijmy, że do najważniejszych aspektów zaliczamy:
• Odpowiedni rodzaj i jakość kontenera- najważniejsze, żeby zapewniał szczelność i odporność na czynniki zewnętrzne.
• rozlokowanie ładunku wewnątrz kontenera- zagrożeniem może być przeładowanie kontenera oraz zaburzenia środka ciężkości, co mogłoby zaprowadzić do uszkodzenia zawartości kontenera.
• skuteczność zabezpieczenia ładunków – niezwykle istotne jest wypełnienie pustej przestrzeni, które zabezpieczą przed przemieszczaniem się czy obijaniem towaru o ściany kontenera. Najczęściej spotykanym zabezpieczeniem są: poduszki powietrzne, styropian, pasy, liny czy kliny drewniane. O pozostałych formach zabezpieczeń pisaliśmy we wcześniejszych artykułach.
Częstym wyborem, jeśli chodzi o skrzynie transportowe, są opakowania drewniane. Duży wybór, jaki oferuje dziś rynek, daje nieskończone możliwości na dobór odpowiedniego rozwiązania dla każdego rodzaju towaru. Zarówno dla produktów wielkogabarytowych, przemysłowych, jak i delikatnych podatnych na uszkodzenia czy psucie się, takich jak produkty spożywcze.
Sprawdź ofertę na skrzynie eksportowe. Jeśli szukasz optymalnego rozwiązania, chętnie doradzimy.
Przegląd najpraktyczniejszych rozwiązań
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas planowania przeprowadzki przemysłowej?
Jakie opakowania wybrać?
część II
Zamów opakowanie i zapakuj towar do transportu u jednego wykonawcy!
Powiedz tak mądremu gospodarowaniu tworzywami sztucznymi!
Bogactwo zastosowania skrzyń drewnianych
W jakich przypadkach są wybierane najczęściej?
Najlepsza dla towarów wrażliwych na wilgoć.
W jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo wysyłki?
Jaką rolę odgrywają?
Ekologiczne i tanie opakowania na które warto zwrócić uwagę.
Czyli o rynkowych trendach słów kilka...
Czym jest Europejski System Handlu Emisjami i co oznacza dla dostawców?
Wiedza na temat poszczególnych alternatyw w pigułce.
Czyli dlaczego tak trudno zdetronizować opakowania drewniane?
Czy wiesz, że...
Kilka patentów na zwiększenie bezpieczeństwa towarów podczas transportu.
W jakich sytuacjach sprawdza się najlepiej?
Kiedy oferta rynkowa to za mało...
Czym charakteryzują się największe krajowe porty?
Zagrożenia, na jakie narażone są kontenery morskie.
Co warto wiedzieć o relokacjach przemysłowych?
Kolejny przegląd opakowań przemysłowych stosowanych w transporcie
Co należy wiedzieć, aby zapewnić bezpieczeństwo towarom podczas spedycji morskiej?
Zapraszamy na krótki rekonesans różnych opakowań transportowych. Dziś garść informacji na temat skrzyń ażurowych. Kiedy tego rodzaju opakowania sprawdzą się najlepiej?
Wysoki stanadard fitosanitarny, gwarancją wysokiej jakości opakowań drewnianych
Szerokie zastosowanie i ogromna wytrzymałość to znaki rozpoznawcze niestandardowych palet drewnianych. Jaką rolę odgrywają w przemyśle logistycznym i transportowym?
To bardzo ekonomiczne oraz proekologiczne formy wysyłki towarów. Jakie są podstawowe różnice między tymi dwoma pojęciami?
Wszystko, co zapewni bezpieczeństwo twoim towarom podczas wysyłki morskiej
Poznaj tajniki relokacji przemysłowych.
Chroń ładunek przed korozją i innymi szkodliwymi czynnikami występującymi w transporcie morskim.
Odpowiednie pakowanie towaru gwarantem jego bezpieczeństwa w transporcie
Planujesz wysyłkę towarów drobnicowych? A może musisz dostarczyć towary wielkogabarytowe w dużych ilościach? Podpowiemy Ci, co sprawdzi się w poszczególnych przypadkach.
Są rozwiązaniem ekologicznym, wytrzymałym oraz korzystnym cenowo. Wielu dostawców jest im wierna od lat. Jakie zalety decydują o powodzeniu tego rodzaju opakowań eksportowych?
Jakie towary można nadać przesyłką lotniczą?
To najważniejszy element procesu zabezpieczenia towaru w transporcie morskim. Na czym polega i w jaki sposób prawidłowo go przeprowadzić?
Niezależnie od tego, jakim rodzajem wysyłki zdecydujemy się dostarczyć nasz towar, musimy pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Wysokiej jakości opakowanie transportowe to dopiero początek...
Fracht lotniczy to zdecydowanie najszybsza forma wysyłki towarów. W przypadku kiedy priorytetem jest czas, okazuje się niezastąpiony. Sprawdź jakie zasady obowiązują w przypadku tej formy transportu.
Jak bezpiecznie przenieść linię produkcyjną?
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o opakowaniach transportowych, a nie macie kogo zapytać...