Transport Morski: najczęstsze uszkodzenia kontenerów
Transport morski, obok m.in. lotniczego, odgrywa kluczową rolę w światowym handlu, umożliwiając przemieszczanie ogromnych ilości towarów na znaczne odległości. Kontenery, czyli metalowe skrzynie służące do przechowywania i transportu różnego rodzaju ładunków, są integralną częścią tego procesu. Niestety i tutaj zdarzają się sytuacje, w których towary ulegają uszkodzeniu. Dzieje się to z różnych przyczyn, często niezależnych od załogi statku. W tym artykule omawiamy najczęstsze uszkodzenia kontenerów w transporcie morskim. Zapraszamy do lektury.
Wstrząsy i wibracje w transporcie morskim
Podczas transportu morskiego kontenery narażone są na silne wstrząsy. Fale o różnej sile, w zależności od warunków atmosferycznych, oddziałują na statki. Te siły mogą prowadzić do uszkodzeń przewożonych towarów oraz deformacji samego kontenera. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku produktów, które łatwo się psują np. spożywczych. W wyniku np. obijania owoców lub warzyw o siebie, proces ich gnicia zostaje niejako przyśpieszony, co z kolei może prowadzić do strat finansowych itp.
Niesprawność zamków i drzwi
Zamki i drzwi kontenerów są kluczowymi elementami zapewniającymi bezpieczeństwo ładunku. Uniemożliwiają m.in. wydostanie się produktów z wnętrza kontenera i nie tylko. Niesprawne zamki lub uszkodzone drzwi mogą prowadzić do kradzieży, zanieczyszczenia lub zepsucia towaru. Regularna konserwacja i kontrola tych elementów są kluczowe, szczególnie na etapie załadunkowym.
Korozja
Metalowe kontenery w kontakcie z morską wodą i solą ławo mogą ulec skorodowaniu. Zazwyczaj bowiem są one wykonane z blachy stalowej, dodatkowo zabezpieczonej warstwą emalii ochronnej, niemniej jednak niekiedy wystarczy niewielkie obicie, by wdała się rdza. W związku z tym konieczne jest regularne malowanie i utrzymanie w dobrej kondycji powierzchni kontenerów, tak aby mogły być one użytkowane jak najdłużej. Będzie to korzystne nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego, ale również ochorny środowiska.
Nieprawidłowości związane z załadunkiem
Niewłaściwe rozmieszczenie i zabezpieczenie ładunku w kontenerze może prowadzić do przemieszczania się towaru podczas podróży morskiej. To z kolei może powodować przemieszczenie środka ciężkości kontenera, co jest niebezpieczne zarówno dla samego kontenera, jak i innych jednostek transportowych na pokładzie statku. O prawidłowym zabezpieczeniu i załadunku w transporcie morskim pisaliśmy więcej w artykule na temat niezbędnych akcesoriów w transporcie morskim.
Specjaliści Opakodrew od wielu lat zajmują się pakowaniem do transportu morskiego, dlatego warto skonsultować z nimi wszystkie swoje wątpliwości - kontakt.
Uszkodzenia podczas załadunku i rozładunku
Manipulacja kontenerami podczas załadunku i rozładunku na terminalach portowych może prowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń. Zadrapania, wgniecenia czy nawet pęknięcia mogą wystąpić podczas tych operacji, szczególnie gdy są prowadzone w pośpiechu. Może to prowadzić, tak jak wspominaliśmy powyżej, np. do korozji blachy. Niemniej jednak często tego typu uszkodzenia są nieodłącznym elementem w transporcie morskim, biorąc pod uwagę fakt, że do przeładunku kontenerów używa się ciężkiego sprzętu, łańcuchów itp.
Zmienne warunki atmosferyczne
Kontenery narażone są na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych, takich jak burze, wichury czy gwałtowne zmiany temperatury. Te czynniki mogą wpływać zarówno na same kontenery, jak i na ich zawartość. Niestety, podczas transportu morskiego trzeba się z nimi liczyć. Nie jesteśmy także w stanie przewidzieć pogody. Transport morski trwa bowiem znacznie dłużej aniżeli lotniczy, stąd też należy liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi.
Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń kontenerów podczas transportu morskiego, niezbędne jest skrupulatne planowanie, odpowiednia konserwacja i regularne kontrole techniczne. Firmy transportowe oraz właściciele ładunków powinny współpracować w celu opracowania najlepszych praktyk i standardów, które pozwolą zminimalizować straty i ryzyko utraty lub też uszkodzenia towarów. Współczesne technologie, takie jak monitoring temperatury, wilgotności i wstrząsów, mogą także pomagać w zapobieganiu wielu problemom związanym z transportem morskim.
A jeżeli mają Państwo pytania odnośnie transportu morskiego, lub rozważają, jakie skrzynie lub kontenery transportowe zamówić do przewożenia konkretnego towaru, zapraszamy do kontaktu.