Opakodrew • Pakowanie eksportowe, morskie i lotnicze

Transport Morski: najczęstsze uszkodzenia kontenerów

Transport morski, obok m.in. lotniczego, odgrywa kluczową rolę w światowym handlu, umożliwiając przemieszczanie ogromnych ilości towarów na znaczne odległości. Kontenery, czyli metalowe skrzynie służące do przechowywania i transportu różnego rodzaju ładunków, są integralną częścią tego procesu. Niestety i tutaj zdarzają się sytuacje, w których towary ulegają uszkodzeniu. Dzieje się to z różnych przyczyn, często niezależnych od załogi statku. W tym artykule omawiamy najczęstsze uszkodzenia kontenerów w transporcie morskim. Zapraszamy do lektury.

Wstrząsy i wibracje w transporcie morskim

Podczas transportu morskiego kontenery narażone są na silne wstrząsy. Fale o różnej sile, w zależności od warunków atmosferycznych, oddziałują na statki. Te siły mogą prowadzić do uszkodzeń przewożonych towarów oraz deformacji samego kontenera. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku produktów, które łatwo się psują np. spożywczych. W wyniku np. obijania owoców lub warzyw o siebie, proces ich gnicia zostaje niejako przyśpieszony, co z kolei może prowadzić do strat finansowych itp.

Niesprawność zamków i drzwi

Zamki i drzwi kontenerów są kluczowymi elementami zapewniającymi bezpieczeństwo ładunku. Uniemożliwiają m.in. wydostanie się produktów z wnętrza kontenera i nie tylko. Niesprawne zamki lub uszkodzone drzwi mogą prowadzić do kradzieży, zanieczyszczenia lub zepsucia towaru. Regularna konserwacja i kontrola tych elementów są kluczowe, szczególnie na etapie załadunkowym.

Korozja

Metalowe kontenery w kontakcie z morską wodą i solą ławo mogą ulec skorodowaniu. Zazwyczaj bowiem są one wykonane z blachy stalowej, dodatkowo zabezpieczonej warstwą emalii ochronnej, niemniej jednak niekiedy wystarczy niewielkie obicie, by wdała się rdza. W związku z tym konieczne jest regularne malowanie i utrzymanie w dobrej kondycji powierzchni kontenerów, tak aby mogły być one użytkowane jak najdłużej. Będzie to korzystne nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego, ale również ochorny środowiska.

Nieprawidłowości związane z załadunkiem

Niewłaściwe rozmieszczenie i zabezpieczenie ładunku w kontenerze może prowadzić do przemieszczania się towaru podczas podróży morskiej. To z kolei może powodować przemieszczenie środka ciężkości kontenera, co jest niebezpieczne zarówno dla samego kontenera, jak i innych jednostek transportowych na pokładzie statku. O prawidłowym zabezpieczeniu i załadunku w transporcie morskim pisaliśmy więcej w artykule na temat Pakowania do transportu morskiego.

Uszkodzenia podczas załadunku i rozładunku

Manipulacja kontenerami podczas załadunku i rozładunku na terminalach portowych może prowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń. Zadrapania, wgniecenia czy nawet pęknięcia mogą wystąpić podczas tych operacji, szczególnie gdy są prowadzone w pośpiechu. Może to prowadzić, tak jak wspominaliśmy powyżej, np. do korozji blachy. Niemniej jednak często tego typu uszkodzenia są nieodłącznym elementem w transporcie morskim, biorąc pod uwagę fakt, że do przeładunku kontenerów używa się ciężkiego sprzętu, łańcuchów itp.

Zmienne warunki atmosferyczne

Kontenery narażone są na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych, takich jak burze, wichury czy gwałtowne zmiany temperatury. Te czynniki mogą wpływać zarówno na same kontenery, jak i na ich zawartość. Niestety, podczas transportu morskiego trzeba się z nimi liczyć. Nie jesteśmy także w stanie przewidzieć pogody. Transport morski trwa bowiem znacznie dłużej aniżeli lotniczy, stąd też należy liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi.


Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń kontenerów podczas transportu morskiego, niezbędne jest skrupulatne planowanie, odpowiednia konserwacja i regularne kontrole techniczne. Firmy transportowe oraz właściciele ładunków powinny współpracować w celu opracowania najlepszych praktyk i standardów, które pozwolą zminimalizować straty i ryzyko utraty lub też uszkodzenia towarów. Współczesne technologie, takie jak monitoring temperatury, wilgotności i wstrząsów, mogą także pomagać w zapobieganiu wielu problemom związanym z transportem morskim.

A jeżeli mają Państwo pytania odnośnie transportu morskiego, lub rozważają, jakie skrzynie lub kontenery transportowe zamówić do przewożenia konkretnego towaru, zapraszamy do kontaktu.

FCL czy LCL?

Jakie rozwiązanie w ramach oferty transportu morskiego wybrać?

Czytaj dalej…

port-kontenery

Czym jest Europejski System Handlu Emisjami i co oznacza dla dostawców?

Czytaj dalej…

kontenerowiec

Wiedza na temat poszczególnych alternatyw w pigułce.

Czytaj dalej…

sztalowanie-kontenerow

Czyli dlaczego tak trudno zdetronizować opakowania drewniane?

Czytaj dalej…

skrzynie drewniane

Kilka patentów na zwiększenie bezpieczeństwa towarów podczas transportu.

Czytaj dalej…

skrzynia drewniana

W jakich sytuacjach sprawdza się najlepiej?

Czytaj dalej…

plandeki-na-skrzynie-eksportowe

Kiedy oferta rynkowa to za mało...

Czytaj dalej…

skrzynie specjalne opakodrew

Czym charakteryzują się największe krajowe porty? 

Czytaj dalej…

latarnia

Co warto wiedzieć o relokacjach przemysłowych? 

Czytaj dalej…

Relokacja Maszyn -FCA Powertrain6

Kolejny przegląd opakowań przemysłowych stosowanych w transporcie 

Czytaj dalej…

skrzynio-paleta-karton

Co należy wiedzieć, aby zapewnić bezpieczeństwo towarom podczas spedycji morskiej?

Czytaj dalej…

kontenery-morskie

Zapraszamy na krótki rekonesans różnych opakowań transportowych. Dziś garść informacji na temat skrzyń ażurowych. Kiedy tego rodzaju opakowania sprawdzą się najlepiej?

Czytaj dalej…

20210511_141522

Wysoki stanadard fitosanitarny, gwarancją wysokiej jakości opakowań drewnianych 

Czytaj dalej…

ispm-15-ippc-opakodrew

Szerokie zastosowanie i ogromna wytrzymałość to znaki rozpoznawcze niestandardowych palet drewnianych. Jaką rolę odgrywają w przemyśle logistycznym i transportowym? 

Czytaj dalej…

podpory-transportowe-drewniane

To bardzo ekonomiczne oraz proekologiczne formy wysyłki towarów. Jakie są podstawowe różnice między tymi dwoma pojęciami?

Czytaj dalej…

ludzie

Wszystko, co zapewni bezpieczeństwo twoim towarom podczas wysyłki morskiej

Czytaj dalej…

pakowanie-morskie-folia-alu-prozniowa-vacuum

Poznaj tajniki relokacji przemysłowych. 

Czytaj dalej…

skrzynia-do-transportu-morskiego-gabaryt

Chroń ładunek przed korozją i innymi szkodliwymi czynnikami występującymi w transporcie morskim. 

Czytaj dalej…

kontenerowiec

Odpowiednie pakowanie towaru gwarantem jego bezpieczeństwa w transporcie

Czytaj dalej…

pakowanie-folia-termo

Planujesz wysyłkę towarów drobnicowych? A może musisz dostarczyć towary wielkogabarytowe w dużych ilościach? Podpowiemy Ci, co sprawdzi się w poszczególnych przypadkach.

Czytaj dalej…

port-kontenery

Są rozwiązaniem ekologicznym, wytrzymałym oraz korzystnym cenowo. Wielu dostawców jest im wierna od lat. Jakie zalety decydują o powodzeniu tego rodzaju opakowań eksportowych?

 

Czytaj dalej…

skrzynia-deskowa-opaskowa-ippc

Jakie towary można nadać przesyłką lotniczą? 

Czytaj dalej…

pakowanie-lotnicze

 To najważniejszy element procesu zabezpieczenia towaru w transporcie morskim. Na czym polega i w jaki sposób prawidłowo go przeprowadzić?  

Czytaj dalej…

sztalowanie-kontenerow

Niezależnie od tego, jakim rodzajem wysyłki zdecydujemy się dostarczyć nasz towar, musimy pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Wysokiej jakości opakowanie transportowe to dopiero początek...

 

 

Czytaj dalej…

pakowanie-termokurczliwe-morskie

Fracht lotniczy to zdecydowanie najszybsza forma wysyłki towarów. W przypadku kiedy priorytetem jest czas, okazuje się niezastąpiony. Sprawdź jakie zasady obowiązują w przypadku tej formy transportu. 

Czytaj dalej…

pakowanie-lotnicze

Jak bezpiecznie przenieść linię produkcyjną?

Czytaj dalej…

silos-relokacje-przemyslowe

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o opakowaniach transportowych, a nie macie kogo zapytać...

 

Czytaj dalej…

skrzynia-sklejkowa-gabaryt

JAK MOŻEMY CI POMÓC?

OPAKODREW P.P.H.U. SP. Z O.O.

ul.Wojska Polskiego 22
41-600 Świętochłowice

+48 32-770-53-44 (Biuro)
+48 32-245-44-44 - (Kosztorysy i Produkcja)

biuro@opakodrew.com

pon – pt: 06:00 – 15:00

Napisz do nas – Czekamy na Twój kontakt


Zaufali nam:
Aiut
Alstom - Opakodrew
Bombardier transportation
Energoinstal
Fiat GM
Inpost
JOhnson COntrols
Kelvion
LG
MagnetiMarelli
Mapro
Mazak
Nexteer
Philips
Thyssen
Toyota
saint-gobain

Dane firmy
NIP: 627-10-05-099

Opakodrew

Opakodrew P.P.H.U. Sp. z o.o.
ul.Wojska Polskiego 22
41-600 Świętochłowice

+48 32-770-53-44 - Biuro
+48 32-245-44-44 - Kosztorysy i Produkcja
biuro@opakodrew.com

pon – pt: 06:00 – 15


Copyright © 2020 Opakodrew. Wszelkie prawa zastrzeżone.