Czym charakteryzuje się transport modalny i intermodalny?
Te dwa rodzaje transportu, często bywają mylone lub traktowane zamiennie. Odgrywają niezwykle ważną rolę, jeśli chodzi o współczesną logistykę transportową. Są nie tylko efektywnym, ale również bardzo ekologicznym rozwiązaniem spedycyjnym. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym różnicom i wyjaśnijmy pojęcia, które nieodzownie się z nimi łączą.
Transport Modalny – na czym polega?
To bezpośredni przewóz ładunków od nadawcy do miejsca docelowego z wykorzystaniem co najmniej dwóch gałęzi transportu takich jak:
• Fracht morski
• Kolejowy
• Samochodowy
Dostarczenie towaru odbywa się z użyciem zunifikowanej jednostki ładunkowej, która w trakcie przewozu może ulec zmianie. Najczęściej są to kontenery, nadwozia wymienne oraz naczepy siodłowe dostosowane do przeładunku pionowego. Transport modalny realizowany jest zawsze na podstawie jednej umowy na przewóz obowiązującej w kraju, do którego operator transportu multimodalnego nadaje towar.
Transport intermodalny
Jest zawężeniem transportu modalnego, w którym również występują co najmniej dwie formy transportu, jedna umowa na przewóz, a także jeden wykonawca odpowiedzialny za proces dostarczenia ładunku. Z tą różnicą, że transport intermodalny dopuszcza tylko jedną jednostkę ładunkową w trakcie zmiany rodzajów transportu. W przypadku tego rodzaju wysyłki zmniejszamy do minimum ryzyko uszkodzenia towaru. Ogromną zaletą transportu intermodalnego są normy prawne, dopuszczające wysyłki dużych Ilości towaru (nawet do 44 ton). Dla przykładu decydując się na tansport drogowy, możemy przewieźć maksymalnie 40 ton. Takie rozwiązanie przyczynia się więc do redukcji kosztów, ponieważ większa ilość ładunków może być dostarczona przy mniejszej liczbie przesyłek.
Transport kombinowany i bimodalny jako elementy intermodalnego
- Kombinowany – czyli inaczej mieszany, to forma transportu wykorzystująca więcej niż jeden rodzaj transportu. Jednostka ładunkowa (niezmienna w trakcie przeładunku) przewożona jest z użyciem m.in. żeglugi śródlądowej, frachtu kolejowego, a także żeglugi morskiej na głównej trasie przejazdu.
- Transport bimodalny również odbywa się za pomocą dwóch rodzajów transportu- głównie kolejowego i drogowego. Do tego celu wykorzystuje się specjalne naczepy bimodalne, które muszą spełniać kryteria odporności, wytrzymałości na czynniki zewnętrzne oraz sztywności. W tym przypadku nie ma konieczności przeładunku.
Dlaczego warto wziąć pod uwagę ten rodzaj wysyłki towarów?
• Ekologiczna alternatywa dla transportu drogowego - zmniejsza ślad węglowy czyli emisję CO2 do środowiska nawet o kilkadziesiąt procent
• Brak konieczności rozładunku w trakcie zmiany rodzaju transport, co gwarantuje zwiększone bezpieczeństwo towaru i mniejszą szansę na jego uszkodzenie w drodze do adresata.
• Gwarantuje znaczne obniżenie kosztów transportu, ponieważ pozwala wybrać najkorzystniejszy środek transportu, jaki aktualnie dostępny jest na rynku.
• Większa wydajność, która często bywa ograniczona jeśli dostawca zdecyduje się na jeden rodzaj wysyłki np. transport drogowy – zminimalizowanie utraty czasu związanego, chociażby z wielogodzinnym oczekiwaniem na kontrole graniczne, borykaniem się z dodatkową dokumentacją czy problemem fizycznego zmęczenia wśród pracowników, odbywających wielokilometrowe trasy.
Masz więcej pytań na temat transportu modalnego, intermodalnego lub pakowania produktów do transportu? Nasi specjaliści chętnie pomogą. Zapraszamy do kontaktu.