Transport towarów niebezpiecznych w lotnictwie
Transport lotniczy pozwala dostarczyć dane towary w znacznie krótszym czasie, niż transport lądowy i morski, jednak wymaga przestrzegania pewnych zasad i wiąże się z różnymi ograniczeniami. Co można nadać w paczkach dedykowanych do transportu lotniczego i jak uchronić ładunek przed ewentualnymi uszkodzeniami?
Pakowanie ładunków w transporcie lotniczym - podstawowe informacje
Odpowiednie opakowanie (ładunku) do transportu lotniczego to podstawa jego dopuszczenia do przewozu. Po pierwsze, ważne, aby elementy były ściśle zapakowane i unieruchomione, aby zapobiec ich swobodnemu przemieszczaniu, można to zrobić przy użyciu różnego rodzaju wypełniaczy lub przekładek dystansujących oraz zamocowania wewnątrz opakowania. Trzeba również pamiętać, iż pakowanie lotnicze to znacznie wyższy koszt jednostkowy, niż w przypadku pakowania do transportu morskiego. Wykorzystanie przestrzeni ładunkowej jest priorytetem. Z tego powodu również znacznie odchudzamy wagowo opakowanie do transportu lotniczego, na co pozwala znacznie mniejsza liczba ryzyk w stosunku do frachtu morskiego. Tak więc pakowanie lotnicze projektujemy z uwzględnieniem spełnienia wymogów bezpieczeństwa w transporcie lotniczym, jak i rachunku ekonomicznego.
Co Klienci pakują do skrzyń lotniczych? Przykłady
Przemysłowe wysyłki lotnicze to przede wszystkim towary o statusie “pilne/ważne”. Najczęściej wykonywane przez nas pakowanie do transportu lotniczego to istotne elementy maszyn, komponenty lub całe urządzenia kluczowe z punktu procesu technologicznego. Wykonywaliśmy pakowanie lotnicze małych objętościowo, ale problematycznych przesyłek, jak np. magnesy neodymowe lub całe piece przemysłowe do produkcji szyb wysyłanych towarowym czarterem lotniczym.
Pakowanie lotnicze generuje wyzwania odmienne od transportu morskiego. Szereg obostrzeń określonych m.in. przez organizację IATA definiuje pakowanie ładunków w transporcie lotniczym oraz dopuszczenie towarów do transportu lotniczego według klasyfikacji, stąd spora ilość towarów, które podlegają restrykcjom lub zakazowi przewozu.
Fracht lotniczy ma wiele zalet. Najważniejsza z nich to czas dostawy ładunku – żaden inny sposób przesyłania towarów na nie jest tak szybki. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku dóbr wrażliwych i szybko psujących się lub na przykład newralgicznych dostaw dotyczących sytuacji awaryjnych spotykanych w przemyśle, takie jak urządzenia i maszyny lub ich części, czyli krótki czas zaangażowania kapitału. W tym przypadku opakowanie lotnicze może mieć decydujące znaczenie, ponieważ pomimo znacznie większej przewagi czasu dostawy i bezpieczeństwa przesyłek lotniczych nad morskimi, opakowania do transportu lotniczego muszą zapewnić bezpieczeństwo ładunku, ale przede wszystkim samolotom, które je dostarczają.
Towary objęte restrykcjami
Najczęściej spotykane przedmioty objęte restrykcjami to na przykład:
- materiały wybuchowe,
- gazy,
- produkty łatwopalne lub radioaktywne,
- toksyczne i niebezpieczne substancje,
- silne magnesy,
- baterie litowe,
- metale szlachetne i dzieła sztuki.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wymogów bezpieczeństwa w lotnictwie, zapraszamy serdecznie do kontaktu. Chętnie przygotujemy szybką wycenę naszych usług i udzielimy praktycznych wskazówek.