Palety drewniane oraz nietypowe
Palety drewniane są niezwykle uniwersalnym i niezawodnym środkiem transportu dla towarów wszelkiego rodzaju. Ich wytrzymałość oraz powierzchnia użytkowa sprawia, że służą w wielu sytuacjach, kiedy mowa o wysyłce czy przechowywaniu towarów w magazynie. Dziś skupimy się nad właściwościami tego typu rozwiązania i odpowiednim zabezpieczeniu ładunków na palecie.
Palety drewniane jako świetne uzupełnienie skrzyń drewnianych
Palety transportowe są w stanie pomieścić nawet do 1500 kg ładunku, co oznacza, że doskonale nadają się do przewozu towarów gabarytowych takich jak np. maszyny, sprzęt RTV, AGD, czy też części samochodowych. Sprawdzają się również w transporcie towarów lżejszych, które przekraczają jednak rozmiary mieszczące się w tradycyjnych skrzyniach z drewna. Dodatkowo mogą zabezpieczać skrzynie z ładunkiem, które mogą być na nich umieszczane w ramach wygodniejszego procesu załadunku i rozładunku towaru z użyciem np. wózka widłowego.
Jeśli danemu dostawcy zależy nie tylko na bezpieczeństwie dostarczanego towaru, ale również na zrównoważonym prowadzeniu firmy oraz niskich kosztach eksploatacji sprzętu, powinien on bezapelacyjnie posiadać palety drewniane na terenie swojego magazynu lub zakładu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Tego typu rozwiązanie, daje pewność, że palety dzięki swojej długiej żywotności, zostaną wykorzystane wielokrotnie i zabezpieczą przechowywane maszyny oraz urządzenia, jednocześnie spełniając przy tym funkcję transportową. Korzystając z palet drewnianych mamy również swój wkład w ekologiczne wybory, które w erze inicjatywy #endplasticpollution odgrywają niezwykle ważną rolę.
Ponadto mają uniwersalne zastosowanie również, jeśli chodzi o międzynarodowy transport. Oznacza to, że ustandaryzowane normy w przypadku europalet są aprobowane w portach na całym świecie, co sprawia, że nie trzeba się martwić o formalności związane z rozładunkiem i załadunkiem towaru w dowolnym kraju.
Jak wygląda prawidłowe załadowanie towaru na palecie drewnianej?
Przyjrzyjmy się więc, jakie są najważniejsze zasady, które obowiązują przy korzystaniu z palet drewnianych?
- Ładunek ułożony na palecie nie powinien przekraczać pola jej powierzchni;
- Należy zadbać o jak najmniejsze możliwe odstępy między poszczególnymi elementami ładunku, jeśli nie jest to możliwe warto wypełnić puste przestrzenie za pomocą dodatkowych zabezpieczeń;
- Typ palety powinien być dostosowany do rodzaju towaru, który będzie musiał wytrzymać np. pod naporem dużej masy lub uchronić ładunek wrażliwy przed uszkodzeniami;
- Na etapie ustaleń i negocjacji z przewoźnikiem należy uzupełnić informacje o tym, czy wybrana firma obsługuje dany rozmiar palety, której chcemy użyć w trakcie transportu.
Jeśli interesuje Cię ten temat lub chcesz zamówić palety wysokiej jakości, skontaktuj się z nami.