Opakowania drewniane a trudne warunki atmosferyczne
Za nami rekordowe, jeśli chodzi o temperatury lato, a jesień już na dobre rozgościła się w naszej pogodzie. Niezależnie od warunków atmosferycznych, wymiana handlowa i wysyłka towarów trwa cały rok. Co zrobić, aby niezależnie od aury, nasze produkty docierały do celu w sposób bezpieczny i bezszkodowy? Jakie są niezawodne sposoby na ochronę towaru podczas transportu?
Uniwersalne opakowania drewniane
Drewno jest surowcem, który sprawdza się w niemal wszystkich warunkach atmosferycznych. Dzieje się tak za sprawą jego właściwości higroskopijnych, co oznacza, że drewno oddaje nadmiar wilgoci do otoczenia i pobiera je w postaci pary wodnej, kiedy jest taka potrzeba. Dzięki odpowiedniemu zaimpregnowaniu i przygotowaniu drewno skutecznie zabezpiecza więc przed potencjalnymi zagrożeniami pogodowymi. Nie mniej jednak warto dodatkowo zabezpieczyć ładunek na pewne okoliczności.
Gdy drewniane skrzynie transportowe to za mało…
Są sytuacje, w których same skrzynie drewniane mogą być niewystarczającym zabezpieczeniem dla towaru. Z taką sytuacją możemy spotkać się podczas wysyłki ładunku transportem morskim. To bardzo korzystna cenowo, jednak narażona na wiele wyzwań podróż, podczas której nasz towar może zetknąć się z wieloma zagrożeniami. Do najbardziej powszechnych należą wilgoć oraz woda, która może dostać się na podkład np. podczas sztormu, tym samym długotrwale narażając ładunek na kontakt z wodą. Niezwykle przydatna w tym przypadku okazuje się folia VCI oraz folia termokurczliwa. Zapakowanie ładunku w tego typu ochronę zapewni zabezpieczenie antykorozyjne- w szczególności elementów metalowych, elektroniki czy maszyn, a także szczelnie przylega do towaru, co spełnia dodatkowe funkcje ochronne.
Wpływ temperatury na drewniane opakowania transportowe
Skrajnie niskie lub wysokie temperatury mogą uszkodzić strukturę opakowań. Temperatury ujemne mogą spowodować kruchość drewna oraz osłabić trwałość klejów czy innych elementów skrzyni. Na deformację opakowania może mieć wpływ także upał i długotrwała ekspozycja na ostre słońce. Powoduje to pękanie drewna, a co za tym idzie utratę szczelności takiego ładunku.
Odpowiednie oznaczenia informujące o tym, w jakiej temperaturze może być przechowywany ładunek to podstawa. Ponadto prawidłowa impregnacja drewna, pakowanie w folie termoizolacyjne i dodatkowe akcesoria uszczelniające, pomogą w bezszkodowym dostarczeniu towaru do dostawcy.
Warunki atmosferyczne a stabilizacja ładunku podczas wysyłki
Podczas transportu towarów możemy mieć do czynienia z dużymi podmuchami wiatru. Właśnie dlatego ładunek powinien być szczelny, co zagwarantuje ochronę przed wszelkimi drobnoustrojami, które wraz z podmuchem wiatru mogą zanieczyścić lub uszkodzić towar.
Niebagatelne znaczenie ma również stabilna pozycja ładunku podczas podróży. Na skutek gwałtownych wichur podczas transportu drogowego lub np. sztormu na statku, może dojść do utraty stabilności ładunku. W efekcie czego mogą one obijać się o ściany pojazdu, inne towary lub spadać z wysokości, co zagraża im w sposób oczywisty.
Konieczne w takiej sytuacji będzie zastosowanie czujników wstrząsu i przechyłu, które będą na bieżąco informować o ewentualnych zagrożeniach, jakie występują w trakcie wysyłki. Wszelkie pasy i liny zabezpieczające oraz maty antypoślizgowe również zdadzą egzamin. Natomiast wewnątrz ładunku zalecane jest stosowanie stabilizujących podkładek, a także taśm oraz wypełnienia pustych przestrzeni, które mogłyby sprawić, że produkt obija się w ściany opakowania.
Chcesz mieć pewność, że twój towar trafi na czas w dobrym stanie? Zwróć się do naszych fachowców.