Konteneryzacja – co należy wiedzieć?
Kontenery usprawniły międzynarodową spedycję i przyczyniły się do zmniejszenia jej kosztów. Brak konieczności przeładunków wpłynęły m.in. na zmniejszenie liczby zatrudnionych pracowników oraz przyspieszenie załadunku i rozładunku towarów podczas transportu. Konteneryzacja to proces przygotowania ładunku do umieszczenia go w kontenerze podczas wysyłki. Odbywa się to zawsze zgodnie z aktualnymi przepisami transportowymi, które są uniwersalne na całym świecie. Jakie są rodzaje kontenerów? Które z nich wybrać?
Konteneryzacja – jaką rolę odgrywa w dzisiejszej wymianie handlowej?
Oznacza również jednolite przepisy i wymiary kontenerów w międzynarodowym transporcie, które zostały wprowadzone, tak aby usprawnić przesyłkę międzykontynentalną towaru, a także proces przeładunku. Kontenery są wykorzystywane nie tylko w przemyśle morskim, ale również wysyłkach lotniczych oraz lądowych. Mają dużą pojemność, skutecznie zabezpieczają towar i aktualnie są najpopularniejszą formą przechowywania ładunku podczas transportu i nic nie zapowiada, że zostaną zdetronizowane.
Kontenery najpopularniejszą formą transportu towarów
Wprowadzenie konteneryzacji w znaczny sposób wpłynęło na rozwój międzynarodowych procesów logistycznych i handlu międzynarodowego. Transport tego typu dotyczy 80% przewozu ładunków niemasowych. Dzięki tej samej specyfikacji i wymiarom każdy kontener może być dostarczony w dowolne miejsce na świecie. Dzięki swojej ogromnej wytrzymałości służy nie tylko do transportu, ale również do przechowywania towarów na miejscu, nawet w trudnych warunkach. Podczas wysyłki towary znajdujące się w kontenerach nie muszą być przepakowywane, co w znaczny sposób wpływa na mniejsze zaangażowanie zasobów ludzkich w procesie wysyłki.
Budowa i rodzaje kontenerów – jak dobrać rozwiązanie do danego towaru?
Kontenery są zwyczajowo stalowej konstrukcji w podziale na otwarte i zamknięte. Te drugie są zabezpieczone głównie przez podwójne drzwi. W przypadku kontenerów otwartych do zabezpieczenia ładunku stosowane są plandeki lub specjalistyczne folie. Elementy do mocowania i stabilizacji ładunku są obowiązkowym wyposażeniem każdego kontenera.
Warto dodać, że na rynku dostępne są również opcje do transportu towarów mających szczególne wymagania. Dla przykładu, kiedy ładunek potrzebuje utrzymać określoną temperaturę, wybieramy kontenery izotermiczne, jeśli mamy do wysyłki produkty sypkie sprawdzą się kontenery zbiornikowe, a tzw. Połówkowe, kiedy mamy do czynienia z elementami dłużycowymi. Płytowe z kolei służą do przewożenia towarów ciężkich. Są również kontenery nieposiadające ścian bocznych. Każdy dostawca może więc wybrać coś dla siebie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej skontaktuj się z nami.