Jak zadbać o bezpieczeństwo towaru podczas transportu?
Dostawcy wysyłający swój towar drogą lądową, morską lub lotniczą muszą liczyć się z wieloma czynnikami, które narażają ładunek na ryzyko. Dlatego tak ważną kwestią jest dobór odpowiedniej formy transportu i opakowania oraz dodatkowych zabezpieczeń, które pozwolą bez przeszkód dostarczyć każdy produkt do odbiorcy w dowolne miejsce na świecie.
Norma ISPM 15
Jak już wielokrotnie pisaliśmy, czynnikiem podstawowym przy wysyłce towarów zapakowanych w opakowania drewniane jest ich obróbka fitosanitarna. Dotyczy to głównie krajów, znajdujących się poza Unią Europejską oraz Szwajcarią. Norma ISPM 15 daje pewność, że w niemal każdym miejscu na świecie nie tylko nasz towar, ale także dowolny ekosystem na świecie będzie bezpieczny i wolny od szkodników, które mogłyby zaszkodzić w określonym środowisku naturalnym. Dzięki obróbce termicznej w określonej temperaturze mamy więc pewność, że towar zostanie dostarczony bez formalnych i praktycznych trudności, takich jak np. rozszczelnienie opakowania na skutek działania szkodników czy larw.
Materiały drewnopochodne nie wymagają tego rodzaju obróbki, ale warto pamiętać, że tego typu opakowania często zawierają elementy drewniane, o których również należy pamiętać.
Znaki manipulacyjne w transporcie drogowym, morskim i lotniczym
Piktogramy i znaki manipulacyjne to podstawowe i uniwersalne na całym świecie oznaczenia, które pomagają zidentyfikować ładunek oraz specyfikę obchodzenia się z jego zawartością. Towar, który wysyłany jest na drugi koniec świata np. drogą morską, odbywa niezwykle długą drogę, podczas której bywa narażony na wiele szkodliwych czynników. W tym konkretnym przypadku jest to, chociażby wilgoć, uszkodzenia mechaniczne (występujące podczas przechyłów i sztormów). Dlatego tak ważne jest, aby każdy, obsługujący ładunek na określonym etapie jego podróży, był świadomy, z jakim towarem ma do czynienia. Zasady przechowywania towaru oraz wytrzymałość jego ekspozycji na trudne warunki atmosferyczne, to kolejne niezwykle ważne zasady zabezpieczenia opakowania, a także jego zawartości. Dla trwałości i odpowiedniej widoczności oznaczenia są wypalane, nadrukowane, naklejane lub opieczętowane.
Czujniki wstrząsu, przechyłu i wilgoci
Wszystkie wyżej wspomniane zabezpieczenia, potrafią niezwykle precyzyjnie wykryć problem występujący na każdym etapie podróży ładunków na statku, w transporcie lądowym lub lotniczym. Montowane na zewnątrz oraz wewnątrz opakowania, pozwalają szybko zdiagnozować przyczynę usterki, jej czas oraz to, w jakim stopniu wina za wystąpienie problemu znajduje się po stronie spedytora. Pozwalają również usunąć usterkę, co z punktu widzenia dostawcy jest kluczowe.
Jeśli potrzebujesz fachowej porady lub pomocy w zakresie pakowania towarów do transportu, służymy poradą. Nasi fachowcy chętnie doradzą najlepsze rozwiązanie dedykowane określonym towarom.