Incoterms – międzynarodowe reguły wymiany handlowej
Incoterms określa reguły międzynarodowej wymiany handlowej i obejmują wszystkie rodzaje transportu. International Commercial Terms czyli Międzynarodowe Reguły Handlu w znaczny sposób usprawniają handel towarów między krajami z całego świata. Precyzyjnie określają warunki transportu, moment sprzedaży towarów, a także przeniesienia odpowiedzialności ze sprzedającego na kupującego.
Czym jest Incoterms?
To zbiór przepisów regulujących warunki sprzedaży międzynarodowej, pierwszy raz zapisane w 1936 roku. Ten pierwszy dokument podlegał licznym modyfikacjom na skutek rozwijającego się rynku i potrzebom, które siłą rzeczy zmieniały się na przestrzeni lat. Ostatnia modyfikacja miała miejsce w 2020 roku i ściśle określa podział kosztów, ponoszonego ryzyka oraz odpowiedzialności podczas wysyłki towarów zarówno dla przedsiębiorców i przewoźników. Incoterms odnosi się do importerów i eksporterów podczas wymiany handlowej dóbr materialnych.
Jak zmieniały się i co zawierają reguły Incoterms?
Bieżącymi modyfikacjami i zasadami Incoterms zajmuje się Międzynarodowa Izba Handlowa. Organem nadzorującym jest Konwencja ONZ, która dotyczy Kontraktów dla Międzynarodowej Sprzedaży Dóbr. Współcześnie dokument zawiera 11 zasad, z czego 7 powszechnych dostępne są dla wszystkich środków transportu. Pozostałe 4 określają zasady dla transportu morskiego. Każda z reguł zawiera obowiązki partnerów handlowych, co w znaczny sposób upraszcza importerom i eksporterom współpracę, ponieważ z góry określone i narzucone zasady Incoterms w jasny i przejrzysty sposób opisują proces sprzedaży i wymiany handlowej.
Jakie reguły znajdują się w ramach dokumentu Incoterms?
Zapisy regulują dostawy towaru oraz procesy płatności, a także niezbędne licencje czy ubezpieczenia. Incoterms dotyczy również przeniesienia praw własności i ryzyka za stan produktów na poszczególnych etapach transportu.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej reguły dzielą się na powszechne, czyli te które dotyczą każdej formy transportu oraz 4 pozostałe, dedykowane transportowi morskiemu.
Do reguł powszechnych należą EXW, FCA, CPT, CIP, DAP, DPU i DDP.
Natomiast dla transportu morskiego i wodnego śródlądowego należą FAS, FOB, CFR i CIF.
• EXW EX Works (z zakładu)
• FCA Free Carrier (dostarczone do przewoźnika)
• CPT Carriage Paid To (przewóz opłacony do)
• CIP- Carriage and Insurance Paid To (przewóz i ubezpieczenie opłacone do)
• DAP- Delivered at Place (dostarczone do miejsca)
• DPU- Delivered at Place Unloaded (dostarczone do miejsca wyładowania)
• DDP - Delivered Duty Paid (dostarczone cło opłacone)
Te które dotyczą frachtu morskiego
• FAS Free Alongside Ship (dostarczone wzdłuż burty statku)
• FOB - Free On Board (dostarczony na statek)
• CFR- Cost and Freight (koszt i fracht)
• CIF - Cost Insurance and Freight (koszt ubezpieczenie i fracht)
Jeśli jesteś zainteresowany wysyłką towarów frachtem morskim, chętnie odpowiemy na twoje pytania.