Czym jest inicjatywa End Plastic Pollution?
Zminimalizowanie szkodliwego oddziaływania tworzyw sztucznych na środowisko jest podstawowym celem założeń wynikających z inicjatywy #EndPlasticPoluttion. Rezolucja UNEA 5/14 do której zobowiązało się blisko 175 krajów, w ogromnej mierze wpływa również na rynek opakowań, a co się z tym wiąże, na coraz bardziej odpowiedzialne wybory dostawców w tej materii.
Ogromny problem na globalną skalę
1950 to rok, który zapoczątkował technologię umożliwiającą produkcję plastiku na masową skalę. Dziś z perspektywy czasu trudno w to uwierzyć, ale ponad 70 lat temu nikt nie był w stanie przewidzieć, jak destrukcyjnie, wspominany sektor wytwórczy wpłynie na środowisko. Nie opracowano również sensownej koncepcji na zapobieganie konsekwencji, jakie zaczęły się piętrzyć pod postacią szkodliwych odpadów. Szacunkowo produkcja tworzyw sztucznych do 2050 roku ma wzrosnąć nawet do 34 mld ton! Dziś nie trzeba nikomu tłumaczyć jakim niebezpieczeństwem są opakowania i produkty z plastiku, a także zminimalizowanie ich użycia m.in. w transporcie towarów. Badania wykazują, że tworzywa sztuczne stanowią 85%, jeśli chodzi o zanieczyszczenia wód i oceanów. Uszkodzenia są nieodwracalne i prowadzą do załamania ekosystemów, a także do utraty bezcennych gatunków fauny i flory.
Niepokojąca perspektywa
75% wyprodukowanego od 1950 roku plastiku stało się odpadem (około 25% pozostaje w użyciu), natomiast tylko niecałe 10% zostało poddane recyklingowi. Znaczna większość tego typu odpadów trafia do spalarni, co dramatycznie zanieczyszcza środowisko. Wszystko to wpływa na globalny kryzys gospodarki odpadami sztucznymi. Te ogromne problemy na światową skalę były powodem powstania inicjatywy #EndPlasticPollution.
Czym jest Rezolucja UNEA 5/14
Rezolucja (UNEA 5/14) została przyjęta w marcu 2022 roku podczas zgromadzenia ONZ ds. Środowiska. To swoisty ratunek dla kryzysu jaki osiągnęła globalna gospodarka pod względem zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi. Rezolucja stanowi również zobowiązanie dla krajów na całym świecie, które stawiają zdecydowany sprzeciw produkcji nadmiernej ilości plastiku, a także obejmuje wszelkie działania związane z zarządzaniem odpadami oraz odpowiedzialności za ich projektowanie. #EndPlasticPollution to ruch, który ma w znaczny sposób zredukować zanieczyszczenie naszej planety.
#EndPlasticPollution a opakowania transportowe
Dbanie o ekologię to dziś obowiązek każdej odpowiedzialnej firmy i podstawa dobrych praktyk biznesowych, stojąca na równi z wysoką jakością produkcji czy świadczonych usług. #EndPlasticPollution w ogromnej części skupia się na opakowaniach przemysłowych, a także na branżach: automotive, FMCG, kosmetycznej, detalicznej oraz budowlanej. Każda firma powinna więc przywiązywać szczególną wagę do wyboru opakowań transportowych i ich wpływu na środowisko. Decydując się na bardziej ekologiczne alternatywy zastępujące opakowania z tworzyw sztucznych, czyli opakowania tekturowe, skrzynie drewniane i drewnopochodne, wybieramy dobro planety i wpływamy na pozytywne zmiany w ekosystemie. Jest to nie tylko obowiązek wynikający z restrykcji nałożonych przez UE, ale również z naszej powinności wobec planety, środowiska naturalnego i zmian klimatycznych.