Co warto wiedzieć o transporcie drobnicowym?
To jeden z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów transportu. Dotyczy towarów o różnych kształtach, rozmiarach i wielkościach. Jest korzystny cenowo i praktyczny, ponieważ pozwala dzielić koszty wysyłki między wieloma dostawcami. Czy oznacza to, że wysyłka drobnicowa jest wolna od wad?
Czym jest transport drobnicowy i jakich towarów dotyczy?
Aktualnie ta forma dostarczenia towarów odgrywa kluczową rolę w branży TSL. Transport drobnicowy wyróżnia się na ogół niewielką wagą ładunków, różnorodnymi kształtami towarów oraz opakowaniami, ale przede wszystkim dotyczy różnych dostawców oraz odbiorców, zlokalizowanych w różnych miejscach. Dzięki łączonej formie transportu, firmy dzielą koszty, a tym samym oszczędzają na transporcie.
Do ładunków drobnicowych zaliczamy zarówno produkty przetworzone jak i wyroby gotowe wysyłane w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych. Tego typu przesyłki są najczęściej przewożone w skrzyniach drewnianych, opakowaniach tekturowych oraz na różnego rodzaju paletach. Wśród najczęściej przesyłanych towarów drobnicowych znajdują się m.in. artykuły przemysłowe, materiały budowlane, urządzenia elektroniczne, tekstylia, kosmetyki czy narzędzia.
Towary zakazane w transporcie drobnicowym
Istnieje wiele wyjątków, które wykluczają transport drobnicowy. Jeśli towar stwarza zagrożenie lub posiada krótki termin przydatności, może być wyłączony z oczywistych względów z możliwości tej formy dostarczenia produktów do nadawcy. Materiały wybuchowe, niektóre produkty spożywcze, groźne materiały biologiczne, towary gabarytowe czy żywe zwierzęta nie są dopuszczane do transportu drobnicowego ze względu na bezpieczeństwo samych towarów, jak i osób uczestniczących w procesie ich dostarczenia.
Opakowanie do transportu drobnicowego
Należy do kluczowych decyzji w procesie wysyłki drobnicowej. Należy pamiętać, że podczas tego typu podróży, towary będą narażone na uszkodzenia mechaniczne. W tym przypadku doskonale sprawdzą się skrzynie drewniane i palety. Pozwolą odpowiednio zabezpieczyć każdy produkt, a dodatkowe akcesoria sprawią, że towar nie będzie się przemieszczał wewnątrz ładunku. Kontenery są sprawdzone i stosowane w transporcie morskim. Kluczowe jest nie tylko opakowanie, ale również oznaczenia i znaki manipulacyjne umieszczane na ładunkach. Tego typu zabezpieczenia pozwolą obchodzić się z ładunkiem adekwatnie do jego potrzeb i zapobiec zniszczeniu lub uszkodzeniu jego zawartości.
Zalety transportu drobnicowego
• Różne dostępne środki transportu sprawiają, że klient ma dowolność w wyborze określonej formy wysyłki – np. za pomocą kontenerów morskich, lotniczych, lub drogą lądową.
• Różnorodność towarów – w tego typu wysyłce można łączyć ze sobą wszelkiego rodzaju towary, które mogą różnić się kształtem, rozmiarem czy wagą.
• Niskie koszty dzielone na poszczególnych dostawców, pozwalają na ekonomiczne i korzystne dostarczenie towaru do miejsca docelowego.
• Przy doborze odpowiedniego opakowania można mieć niemal pewność, że w procesie transportu, nasz towar nie ucierpi w procesie przeładunku czy wysyłki
• Gdy produkty jednostkowe są niewielkie, transport drobnicowy jest najkorzystniejszą z opcji. W tym przypadku koszty transportu dla danego przewoźnika są uzależnione od wagi dostarczanych ładunków.
Wady
• Ryzyko opóźnień w transporcie to jeden z najczęściej wymienianych czynników ryzyka dotyczących transportu drobnicowego. Konieczność zebrania ładunków wszystkich dostawców jest czasochłonna i pochłania znacznie więcej czasu niż w przypadku pojedynczej wysyłki. Jeśli priorytetem dostawcy jest przesłanie towaru w jak najkrótszym czasie do dostawcy, to nie jest to trafny wybór. Warto rozważyć w takim przypadku transport lotniczy.
• Ograniczenia w przewozie towarów niebezpiecznych, które mogłyby zagrażać „neutralnym” towarom, a także osobom zaangażowanym w ich transport jest sporym problemem. Wszelkie materiały biologiczne, niebezpieczna chemia czy materiały wybuchowe nie są dopuszczane do tego typu wysyki.
• Dodatkowe koszty administracyjne to kolejna przykra niespodzianka jaka może pojawić się w trakcie koordynacji wysyłki wielu różnych przesyłek w przeróżne miejsca. Warto o tym pamiętać.
Jeśli masz pytania dotyczące wysyłki towarów drobnicowych lub gabarytowych skontaktuj się z nami w dowolnej formie. Chętnie podpowiemy jak bezpiecznie dostarczyć swój towar.